سوالات متداول در مورد نیروگاه خورشیدی

نیروگاه خورشیدی

نیروگاه خورشیدی چیست ؟

 

امروزه برای تولید انرژی الکتریکی راه های متفاوتی وجود دارد، یکی از این راه ها تولید برق با استفاده از پنل های خورشیدی می باشد. اگر برق تولید شده توسط اینورترهای مخصوص (اینورترهای متصل به شبکه) به شبکه سراسری برق متصل شوند به آنها نیروگاه خورشیدی می گوییم.

 


انواع نیروگاه فتوولتائیک :

 

نیروگاه های فتوولتائیک در دو نوع تجاری (یا بزرگ) و خانگی (یا کوچک) هستند. به نیروگاه های فتوولتائیک زیر 20 کیلو وات معمولاً نیروگاه های خانگی گفته می شود و بزرگتر از 20 کیلو وات نیروگاه های تجاری هستند.عمده ترین تفاوت نیروگاه های تجاری و خانگی در قیمت خرید برق توسط سازمان انرژی های تجدید پذیر می باشد. بیشترین نرخ خرید برق توسط این سازمان مربوط به نیروگاه های خانگی می باشد.

 


هزینه ساخت نیروگاه خورشیدی چقدر است؟

 

هزینه ساخت نیروگاه خورشیدی علاوه بر توان تولیدی نیروگاه وابسته به پارامترهایی از قبیل : کیفیت تجهیزات، نوع تجهیزات، مکان پروژه، شرایط آب و هوایی و … نیز هست. اما این نکته را می توان یادآور شد که در نیروگاه های خورشیدی بیشترین هزینه مربوط به پنل های خورشیدی (حدود 50 درصد) و اینورتر خورشیدی (حدود 20 درصد) می باشد.

 


آبا برای راه اندازی نیروگاه خورشیدی وام هم داده می شود؟

 

در ابتدا برای راه اندازی و نصب نیروگاه های خورشیدی و فرهنگ سازی استفاده از این نیروگاه ها از طرف وزارت نیرو برای راه اندازی نیروگاه خورشیدی وام داده می شد. اما در حال حاضر هیچگونه وامی برای ساخت نیروگاه خورشیدی از طرف این سازمان داده نمی شود. برخی ارگان ها مانند کمیته امداد امام خمینی و سازمان بسیج مستضعفین به افرادی که دارای شرایط تعریف شده آن سازمان باشند وام می دهند. البته می توان با استفاده از مجوز نیروگاه خورشیدی راساً به بانک ها مراجعه کرد و مانند هر کسب و کار دیگری برای آن وام دریافت کرد.

 


آیا برای راه اندازی نیروگاه خورشیدی تسهیلات صندوق توسعه ملی داده می شود؟

بله. برای مشاهده فرآیند دریافت این تسهیلات کلیک کنید

 


آیا برای احداث نیروگاه فتوولتائیک تجاری زمین دولتی نیز داده می شود؟

 

بله. طبق تفاهم نامه صورت گرفته بین وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی در اسفند ماه 93، برای راه اندازی نیروگاه فتوولتائیک حرارتی یا فتوولتائیک به ازای هر مگاوات حداکثر 2 هکتار زمین تعلق می گیرد.

 


آیا در بر روی زمین های کشاورزی هم می توان نیروگاه فتوولتائیک احداث کرد؟

 

اگر زمین کشاورزی آب نداشته و چندین سال در آن کشت نشده باشد می توان برای تغییر کاربری آن اقدام کرد. اما در حالت کلی نمی توان بر روی زمین کشاورزی مرغوب نیروگاه فتوولتائیک نصب کرد.

 


آیا نیروگاه های فتوولتائیک استهلاک بالایی دارند؟

 

خیر زیرا تجهیزات بکار رفته در نیروگاه های فتوولتائیک عمدتاً الکتریکی هستند و بدلیل نداشتن قطعات مکانیکی متحرک، استهلاک پائینی دارند. مثلاً اکثر پنل های موجود در بازار 10 سال ضمانت فیزیکی و 20 سال ضمانت الکتریکی دارند.

 


آیا با نصب نیروگاه فتوولتائیک برق خانه خودم نیز تامین می شود و قطعی برق ندارم؟

 

خیر. کنتور نیروگاه برق خورشیدی با کنتور برق مصرفی خودتان متفاوت است و در صورت قطع شدن برق شهر برق خانه شما نیز قطع می شود.

 


آیا برای سرمایه گذاری در نیروگاه فتوولتائیک نیاز به دانش خاصی می باشد؟

 

خیر. زیرا نیروگاه های فتوولتائیک نیاز به اپراتور ندارند و تقریباً تمام فرآیند بصورت کاملاً خودکار انجام می شود. تنها کاری که در این نیروگاه ها باید بصورت منظم انجام شود تمیز کردن سطح پنل ها می باشد.

 


زمین مورد نیاز برای راه اندازی نیروگاه فتوولتائیک چقدر است؟

 

میزان زمین مورد نیاز وابسته به مکان نصب، نوع تجهیزات و … می باشد. ولی در حالت میانگین برای راه اندازی هر کیلو وات نیروگاه فتوولتائیک حدود 10 متر مربع زمین نیاز است.

 


هزینه احداث نیروگاه خورشیدی 100 کیلو وات، 1 مگاوات و 10 مگاوات در سال 98 چقدر است؟

 

همانطور که بیان شد هزینه احداث نیروگاه خورشیدی به عوامل زیادی وابسته است اما در سال 98 هزینه احداث نیروگاه خورشیدی 100 کیلو وات حدود 700 میلیون تومان، نیروگاه 1 مگاوات حدود 6.2 میلیارد تومان و نیروگاه 10 مگاوات حدود 60 میلیارد تومان هزینه دارد.

 


درآمد نیروگاه خورشیدی چقدر است؟

درآمد نیروگاه های خورشیدی وابسته به تولید انرژی الکتریکی توسط پنل ها می باشد و تولید انرژی نیز وابسته به شرایطی از قبیل کیفیت تجهیزات استفاده شده، نظافت منظم سطح پنل ها و تابش منطقه می باشد. با این حال نرخ خرید تضمینی برق خورشیدی در سال 98 به شرح زیر می باشد :

نیروگاه های خانگی 20 کلیوات و کمتر = 10400 ریال

نیروگاه های تجاری  100 کیلو وات و کمتر = 9100 ریال

نیروگاه های تجاری 10 مگاوات و کمتر = 6370 ریال

 


آیا برای نصب نیروگاه خورشیدی باید مکان خاصی داشته باشیم؟

 

خیر. فقط مکان نصب نیروگاه خورشیدی باید سه شرط نزدیکی به شبکه برق، پتانسیل تابش مناسب و نداشتن منع قانونی را داشته باشد.

 


آیا پس از احداث نیروگاه امکان انتقال آن به شخص دیگری می باشد؟

 

خیر

 


قرار داد خرید تضمینی این نیروگاه ها چند ساله است؟

 

قرارداد خرید تضمینی برق نیروگاه های خورشیدی 20 ساله می باشد.

 


آیا مالیات بر ارزش افزوده شامل نیروگاه های خورشیدی نیز می شود؟

 

خیر

 


روند سرمایه گذاری در نیروگاه خورشیدی چگونه است؟

برای مشاهده روند سرمایه گذاری نیروگاه های خانگی کلیک کنید

برای مشاهده روند سرمایه گذاری نیروگاه های تجاری کلیک کنید

 


آیا در روزهای ابری هم نیروگاه فتوولتائیک برق تولید می کند؟

 

بله اما میزان برق تولیدی آن بسیار کاهش پیدا می کند (حدود 80 تا 90 درصد).

 

 

آموزشهای پر بازدید:

 

دیدگاه شما